Департамент
культури, туризму та
культурної спадщини

Закрити Адреса департаменту

Закрити Про департамент

Закрити Керівництво департаменту

Закрити Структура управління

Закрити Колегія управління

Закрити Нормативно-правові акти

Закрити Галузеві програми

Закрити Заходи ДКТКСО

Закрити Інвестиційні проекти

Закрити Туризм

Закрити Обласні премії для працівників галузі

Закрити Про стан галузі культури

Закрити Система управління якістю

Закрити Звернення громадян

Закрити Накази, що потребують оприлюднення

Закрити Нормативно-правові акти управління культури і туризму облдержадміністріції

Закрити Інтернет-приймальня

Закрити Доступ до публічної інформації

Закрити Адміністративні послуги

Закрити Державні закупівлі


Установи, заклади та
організації області

Закрити Культурно-мистецькі проекти

Закрити Мережа закладів обласного підпорядкування

Закрити Установи, заклади та організації області

Закрити Творчі колективи області


Календар


Лічильник

    всього

    зараз на сайті




Про стан галузі культури - Підсумки виконання програми «Центральний регіон - 2015» по галузям «Культура» і «Туризм» за 2011 рік

РІШЕННЯ

колегії управління культури і туризму

Кіровоградської обласної державної адміністрації

 

від « 29 »   лютого     2012 р.                                                                    №_3_

 

м. Кіровоград

 

Про підсумки виконання

програми «Центральний регіон - 2015»

по галузям   «Культура»   і «Туризм»

за   2011 рік

 

 

Колегія управління культури і туризму облдержадміністрації, заслухавши звіт заступника начальника управління культури і туризму облдержадміністрації   Животовської В.Г.,   відзначає, що діяльність органів, закладів культури і мистецтв області протягом   2011 року   була спрямована на виконання обласної програми «Центральний регіон - 2015» по галузям: «Культурний простір Кіровоградщини» та «Туристично-рекреаційний потенціал Кіровоградщини» в напрямку надання населенню культурно-дозвіллєвих, мистецьких, інформаційних та освітніх послуг клубів, бібліотек, музеїв, театрів, філармонії, шкіл естетичного виховання та вищих мистецьких начальних закладів освіти І-ІІ рівня акредитації.

Результатом організаційної роботи з виконання 1 операційної цілі «Відродження, збереження, розвиток традицій української національної культури, культур національних спільнот, підтримка професійного та аматорського мистецтва» стало перевиконання у 2011 році у порівнянні з 2010 роком показників роботи   театрально-видовищних закладів: вистав та концертних програм на 14,1%;

залучення глядачів на 2,4 % (215,2 тис. осіб); збільшення власних доходів на 12,1%, що склало 1,9 млн.грн.

Особливу увагу приділено гастрольній діяльності театрально-видовищних закладів, які провели у різних куточках області 777 вистав та концертних програм, з них 455 – у обласному центрі.

У   рамках Програми обласною філармонією проведено 2 нових мистецьких акції: «Краю наш, тебе ми прославляємо!», яка є творчим звітом колективів філармонії перед населенням Кіровоградщини та «Об’єднаймо мистецтвом Україну», у рамках якої відбуваються обмінні концерти філармоній обласних центрів України.

Академічним обласним театром ляльок   здійснено постановки вистав для дорослих «Ніч перед Різдвом» за твором Миколи Гоголя   та «Собаче серце» за п’єсою Михайла Булгакова.

Поряд з цим, протягом року   діяли традиційні мистецькі фестивалі та акції: Всеукраїнське свято театрального мистецтва «Вересневі самоцвіти», фестиваль камерної та симфонічної музики «Травневі музичні зустрічі»; духовної музики «Різдвяні передзвони»; заходи обласної дитячої філармонії; акції «Майстри мистецтв – трудівникам села», «Майстри мистецтв – дітям».

Завдяки здійсненню заходів Програми відділи культури райдержадміністрацій та міськвиконкомів у 2011 році для задоволення культурно-дозвіллєвих потреб населення області клубними закладами проведено 36,2 тис. заходів (62,5 заходів на 1 клубну установу), що на 1,9 % більше (668 заходів), у порівнянні з минулим роком (2010 рік – 35,5 тис. заходів).

Всеукраїнський фестиваль-конкурс вокально-хорового мистецтва «Калиновий спів», обласні свята та фестивалі:   фольклору «Невичерпні джерела»; духовного співу «Молюсь за тебе, Україно»; театрального мистецтва   „Театральна весна Кіровоградщини”; національних культур «Степова веселка» та ін.

регіонального рівня: «Єднання сердець», «Прибузькі зорі», «Приятранське літо»,   «Пісенний зорепад»,   «Барви рідної землі», які проводяться у   Вільшанському, Гайворонському, Голованівському, Олександрійському районах та м.Світловодськ.

На виконання завдань Програми, значна робота проведена бібліотечними закладами області   щодо забезпечення громадян інформаційними послугами, створено умови для безкоштовного та своєчасного доступу громадян до інформації, представленої в мережі Інтернет, у   3 обласних Інтернет-центрах та                   25 інформаційно-ресурсних центрах, що діють на базі бібліотек області.

Для виконання даного завдання забезпечено залучення інвестиційних коштів міжнародних благодійних фондів, зокрема завдяки участі у Всеукраїнській грантовій програмі «Бібліоміст» Білла і Міллінди Гейтс   додатково у розвиток бібліотек області залучено близько 200 тис. доларів.

Розширення мережі   інформаційно-ресурсних центрів в області забезпечило зростання кількості користувачів їх послугами на 4,5 % або 10 тис. осіб у порівнянні із 2010 роком.

Керівниками райдержадміністрацій Бобринецької, Гайворонської, Голованівської, Долинської, Маловисківської, Новоукраїнської, Олександрівської, Олександрійської райдержадміністрацій та міським головам міст Кіровоград, Олександрія та Світловодськ   створено належні умови для впровадження новітніх технологій та отримання   громадянами області інформації на сучасних носіях.

З метою завершення формування єдиного інформаційно-бібліотечного простору проводилася системна робота щодо створення Кіровоградського кооперативного краєзнавчого каталогу за допомогою ліцензійного спеціалізованого програмного забезпечення ІРБІС, завдяки якому     створено першу електронну версію Реєстру рідкісних і цінних документів, що знаходяться у фондах бібліотек та музеїв області.

Результативно спрацювали у даному напрямку обласні бібліотеки, бібліотеки міст Кіровограда, Олександрії, Світловодська,   Вільшанського,   Гайворонського, Голованівського,   Долинського,   Новоукраїнського, Новомиргородського, Олександрійського, Петрівського   районів.

Здійснено підтримку творчої молоді області, забезпечено безперервність культурно-мистецьких традицій в умовах сучасних демографічних показників.   З метою виявлення та підтримки   кращих учнів та студентів мистецьких навчальних закладів організовано обласні конкурси: „Паросток”, юних композиторів пам’яті Ю.Мейтуса, образотворчого мистецтва „Веселкові фарби”, обласний тур Всеукраїнського конкурсу учнівської творчості;   всеукраїнські фестивалі-конкурси «Нейгаузівські музичні зустрічі» та «Провесінь» з усіх регіонів України та 6-и країн світу – Польщі, Грузії, Китаю, Молдови, Республіки Білорусь.

   Заходи, що здійснено зі збереження та оновлення експозицій музеїв області   спрямовано на збереження матеріальної історико-культурної спадщини, а також популяризацію музейними засобами історії рідного краю, його традицій і досягнень.

Забезпечено поповнення основного фонду   31-го музею-юридичної особи, 320-ма цінними музейними предметами.

Завершено фотофіксацію музейних предметів основного фонду у базових музеях Вільшанського, Гайворонського, Онуфріївського, Бобринецького, Новоархангельського районів.

У   Національному науково-дослідному реставраційному центрі України відреставровано 24 музейних предмети обласних музеїв та 21 передано на реставрацію.

Встановлено охоронну сигналізацією в музеях – юридичних особах Знам’янського, Онуфріївського районів.

Проведено відповідно роботу з оформлення оновленої експозиції обласного краєзнавчого музею. Встановлено відеоспостереження, пожежну сигналізацію, систему клімат-контролю та охоронну сигналізацію.

Виконання 3 операційної цілі Програми спрямовано на збереження та оновлення матеріально-технічної бази закладів області.

У 2011 році здійснено капіталовкладення у основні фонди 546 закладів культури, які   становлять 57,8 млн. грн. (у тому числі на продовження відновлювальних робіт академічного українського обласного музично-драматичного театру ім. М.Л. Кропивницького – 42,2 млн.грн.), з них: з державного бюджету – 43,7 млн.грн.; обласного бюджету – 4,7 млн.грн., з місцевих бюджетів – 5,3 млн.грн., спонсорська допомога – 3,0 млн.грн.

Поліпшено   матеріально-технічну базу усіх закладів культури обласного підпорядкування на суму 45615,0 тис. грн.

Крім того, проведено капітальний ремонт 53 міських, районних та сільських закладів культури   на суму 6637,9 тис.грн., у тому числі: Гайворонського (738,5 тис.грн.),   Ульяновського (620,9 тис.грн.);   Вільшанського (77,6 тис.грн.),   Знам’янського (320,0 тис.грн.), Новомиргородського (382,5 тис.грн.), Олександрівського (300,0 тис.грн.), Петрівського   (1,3 млн.грн.) районів та   м.Знам’янка (642,2 тис.грн.).

Поточні ремонти проведено у 340 закладах культури області на суму                      3,9 млн. грн.

У результаті проведеної роботи у 2011 році поліпшено технічний стан                  закладів культури на   19 % більше, ніж у 2010 році   та забезпечено зменшення на 14 % (48 закладів) кількості закладів культури, що перебувають у незадовільному стані.  

        З метою забезпечення роботи закладів в осінньо-зимовий період проведено ремонт наявних систем опалення 12 закладів культури на суму 143,7 тис.грн.

       У 5 закладах культури Бобринецького, Новомиргородського, Ульяновського, Устинівського районів – встановлено альтернативні види   опалення типу «Канадська піч «Булер’ян»;

у 17 закладах культури Гайворонського, Долинського, Компаніївського, Маловисківського, Новгородківського, Новомиргородського, Олександрійського, Онуфріївського районів - встановлено електричні системи опалення (електропанелі, конвектори, лампи УФО);

у 4 закладах культури Знам’янського та Новоукраїнського районів встановлено автономні системи опалення.

          Для забезпечення ефективного використання енергоресурсів у 56 закладах культури встановлено енергозберігаючі вікна (Бобринецькому, Гайворонському, Голованівському, Добровеличківському, Долинському, Знам’янському, Кіровоградському, Компаніївському, Маловисківському, Новоархангельському, Новоукраїнському, Олександрівському, Олександрійському, Петрівському, Ульяновському районах).

У результаті проведеної роботи на 7 %   (87 закладів) збільшилась кількість закладів культури, що опалюються, і становить 808 закладів або 65% від загальної мережі.

Здійснено заходи з   оновлення основних фондів для:

обласної філармонії - придбано світлове обладнання на суму                        997,4 тис.грн.

закладів культури області у кількості 133 одиниці на загальну суму                         1,0 млн.грн. - музичні інструменти, технічне та сценічне обладнання, одяг сцени, освітлювальну апаратуру, оргтехніку, меблі, м’який інвентар, тенісні столи, електрообладнання, аудіо- відео-апаратуру.

Завдяки проведеним заходам 4 операційної цілі «Відродження культури   у сільській місцевості» для сільського населення області обласними театрально-видовищними закладами проведено 266 вистав та концертів, які відвідало близько 80 тисяч осіб.

Роботою клубних формувань охоплено 25 тисяч осіб – мешканців сільських населених пунктів, які стали   учасниками   35 тис. заходів.

  Послугами сільських бібліотек скористалися 189,9 тис. осіб, яким для задоволення їх інформаційних потреб видано 3,8 млн. документів.

У 33 клубних закладах придбано 405 комплектів костюмів для аматорських колективів на загальну суму 1,5 млн.грн., у тому числі за рахунок бюджетних коштів – 1011,0 тис. грн.; за рахунок власно зароблених коштів – 141,0 тис.грн.; спонсорських надходжень – 190,1 тис. грн .

Проведено капітальні ремонти у 33 сільських закладах культури Гайворонського (5), Долинського (1), Знам’янского (30), Кіровоградського (1), Компаніївського (2), Новоархангельського (2), Новомиргородського (3), Новоукраїнського (8), Олександрівського (1), Петрівського (3), Світловодського (2), Ульновського (1), Устинівського (1) районів, що складає 15% від потреби   (220 закладів),   на суму   3,4 млн. грн.

Поточні ремонти проведено у 248 закладах культури усіх районів області на суму 2,6 млн.грн.

Обласними закладами культури як галузевими методичними центрами забезпечено безперервну освіту шляхом підвищення кваліфікації усіх категорій працівників сфери, у т.ч. під час проведення семінарів, тренінгів, практикумів, майстер-класів на базі обласних закладів культури, а також за програмами спеціалізованих навчальних центрів.

За рахунок залучених коштів всеукраїнської програми «Бібліоміст» у                2011 році розпочато навчання комп’ютерній грамотності сільських бібліотекарів області.

Робота   за розділом «Туристичний потенціал Кіровоградщини»   спрямована на виконання   2 операційних цілей і передбачала проведення організаційних заходів зі створення та розвитку туристичної інфраструктури, у т.ч. за туристичними маршрутами.

У результаті:

частково облаштовано інфраструктуру вздовж туристичних маршрутів «Золотими стежками Ексампею», «У серці України», «Земля Корифеїв» на автошляхах загальнодержавного значення: Київ-Дніпропетровськ, Київ-Миколаїв, Кіровоград-Умань, Гайворон-Хмільник (місця короткочасного відпочинку, придорожні кафе);

поліпшено атрактивність основних об’єктів показу, про що свідчить збільшення організованих потоків туристів: у 2011 році послугами внутрішнього туризму скористались 21,7 тис. осіб, що на 61% більше, ніж у 2010 році;

поліпшено показники екскурсійної діяльності на території   області: обслуговано 14,2 тис. осіб, що на 90 % більше у порівнянні з показниками                2010 року (на 7 тис. осіб);

удосконалено обласну мережу туристичних маршрутів, в тому числі маршрутів вихідного дня, за якими відпочило 13,5 тис. осіб, з них 4,2 тис. дітей та підлітків;

розширено асортимент послуг у сфері сільського туризму та залучено частину сільського населення до підприємницької діяльності у сфері «зеленого» туризму: відкрито нові агросадиби: «У Ділієва» та «Гостинний двір» у м.Олександрія; «На гачок» (Кіровоградський район) та «Фараон», «Шамраївка» та «Затишок» (Гайворонський район). Близько 50 садиб області змогли прийняти та надати послуги 2,5 тис. споживачам туристичного продукту не лише з України, а й іноземних гостей з Польщі, Сербії, Білорусії, Росії.

  Найбільш вагомими заходами з облаштування інфраструктури стало проведення реконструкції та облаштування території і будівель, в тому числі пішохідних доріжок, санітарної зони, заповідника-музею «Хутір Надія», та обстеження території заказника «Карпенків Край» на території с.Арсенівка Новомиргородського району.

Поряд із позитивними показниками, виникли напрямки, виконання яких є неналежним:

не всі райдержадміністрації створюють належні умови щодо надання мистецьких послуг населенню обласними театрально-видовищними закладами, зокрема у прийомі мистецьких колективів, вирішенню організаційних питань, надання приміщення, створення комфортних умов для творчих колективів та глядача, забезпечення інформаційної підтримки;  

  не на достатньому рівні залучається молодь до участі у аматорських вокально-хорових колективах області;

низький відсоток - 19 %, або 108 бібліотек забезпечені   комп’ютерною технікою, з них 7 % (31) – у сільській місцевості. Доступ до мережі Інтернет має 14 % бібліотек (81), в т.ч.   6 % (28) – на селі.

Відсутність системи автоматизації бібліотек ІРБІС   у 14 районах та містах області   процес гальмує процес створення єдиного інформаційного ресурсу області, а саме у: Бобринецькому, Добровеличківському, Знам’янському, Кіровоградському, Компаніївському, Маловисківському, Новгородківському, Новоархангельському, Олександрівському, Онуфріївському, Світловодському, Ульяновському, Устинівському районах та м. Знам’янка.

не на достатньому рівні проведено роботу щодо встановлення охоронної сигналізації в музейних закладах області;

не у повному обсязі вжито заходів із забезпечення музейних закладів оргтехнікою для здійснення фотофіксації музейного зібрання, а також сучасним виставковим обладнанням та обладнанням для фондосховищ;

із загальної мережі закладів культури області потребують проведення капітального ремонту 297 закладів або 24 %, серед яких у аварійному стані перебувають   15 закладів;

не у повному обсязі забезпечено опалення закладів культури області через несправність у 426 закладах   систем опалення;

значна кількість органів місцевого самоврядування у:    Вільшанському, Добровеличківському, Маловисківському, Олександрійському,   Онуфріївському районах не сприяла виконанню Програми у частині забезпечення належного технічного та санітарного стану приміщень сільських закладів культури та не здійснювали капітальні ремонти закладів, які цього потребують у першу чергу.  

Виходячи з вищевикладеного та з метою забезпечення виконання завдань обласної програми «Центральний регіон - 2015» у 2012 році по галузям «культура» і «туризм», колегія управління культури і туризму облдержадміністрації                               

ВИРІШИЛА:

 

1. Інформацію заступника начальника управління культури і туризму облдержадміністрації Животовської В.Г. «Про виконання обласної програми «Центральний регіон» по галузям «культура»   і «туризм» за   2011 рік взяти до відома.  

2. Відзначити, що за результатами реалізації завдань обласної програми «Центральний регіон - 2015» за 2011 рік забезпечено позитивну динаміку економічного і соціального розвитку у сфері культури і туризму, для реалізації якої   забезпечено належні фінансові, організаційні та соціальні умови для стабільного розвитку галузі культури в області та виконання основних планових показників, що дало можливість надати якісні культурно-дозвіллєві, мистецькі   та освітні послуги населенню області, задовольнити його зростаючи духовні, естетичні та інформаційні запити і потреби, зокрема: збережено мережу закладів культури; забезпечено високий рівень проведення культурно-мистецьких заходів; вжито заходів щодо збереження та поновлення бібліотечних та музейних фондів, розвитку професійного та аматорського мистецтва, туристичних маршрутів;   впроваджено у роботу закладів культури новітніх технологій; частково оновлено матеріально-технічну базу.

3. Відзначити, що не зважаючи на проведену роботу, виконання Програми «Центральний регіон -2015» гальмують: відсутність державних та галузевих програм; низький відсоток фінансування   галузі, у т.ч. потреб у проведенні ремонтних робіт, оновлення основних фондів закладів, придбання комп’ютерної техніки, ліцензійного програмного забезпечення; складну ситуація з опаленням закладів культури в осінньо-зимовий період через несправність систем опалення тощо.

4. Начальникам відділів (управлінь) культури і туризму райдержадміністрацій,   міськвиконкомів забезпечити:

Роботу з формування пропозицій до обласної програми з відновлення, модернізації та ремонту систем опалення закладів культури на 2012-2015 роки, враховуючи   застосування   прогресивних технологій в області теплоенергетики.

                                                          Термін виконання - 28 лютого   2012 року

 

Врахування потреби у проведенні згідно Закону України «Про музеї та музейну справу», заходів з   реставрації   музейних предметів, забезпеченні районних (міських) базових музеїв оргтехнікою для здійснення фотофіксації музейного зібрання,   а також сучасним виставковим обладнанням та спеціальним обладнанням фондосховищ під час уточнення   місцевих бюджетів у 2012 році та формування проекту показників бюджету області на 2013 рік.

                                                       Термін виконання – до 1 січня 2013 року

 

Вжиття заходів щодо дотримання температурно-вологісного режиму у музейних закладах області (встановлення систем опалення, вентиляції та кондиціонування повітря).

              Термін виконання – до 1 січня   2013 року

 

Визначення потреби у придбанні автотранспорту для клубних закладів області відповідно до проекту обласної програми «Клубний автобус» та врахувати її під час формування проекту показників бюджету області на               2013 рік.

                                                   Термін виконання – до 31 грудня 2012 року

 

           Забезпечення належних умов для проведення вистав та концертних програм обласними театрально-видовищними закладами на відповідних територіях.

                                                                  Термін виконання – 2012 – 2015 роки

        

  Вивчення досвіду Бобринецького та Долинського районів з улаштування в сільських закладах культури опалення типу «Канадська піч «Булер’ян» та вжити заходів щодо впровадження його в закладах культури підпорядкованих територій.

                                                       Термін виконання - 1 жовтня    2012 року

 

 

Устинівської (Орбан Н.М.), Новгородківської (Тищенко Л.П.), Боблринецької (Гребінь Л.О.), Ульянівської (Куцерді А.В.), Петрівської (Савицькому М.М.), Маловисківської (Лойтрі А.Л.), Добровеличківської (Руднік Т.І.), Голованівської (Піщик Т.В.) райдержадміністрацій - вжити термінових заходів щодо ремонту аварійних будівель закладів культури, або переведення їх в інші будівлі,   пристосовані до потреб культурно-дозвіллєвих закладів.

                                                                  Термін виконання - 5 липня 2012 року

 

          Компаніївської (Мунтян Н.Б), Новгородківської (Тищенко Л.П.), Новомиргородської (Височин В.О.), Устинівської (Орбан Н.М.) райдержадміністрацій - терміново вирішити питання щодо організації охорони музейних закладів відповідних територій .

                                               Термін виконання – до 1 червня   2012 року

 

Добровеличківської (Руднік Т.І.), Новоукраїнської (Бондарю А.А.), Новомиргородської (Височин В.О.), Кіровоградської (Нагаєвій О.О.)    райдержадміністрацій - здійснити організаційну роботу щодо облаштування місць короткочасного відпочинку для туристів – об’єктів придорожнього сервісу, стоянок автотранспорту, кемпінгових зон вздовж магістральних автошляхів, які проходять поблизу популярних туристичних об’єктів, а також забезпечення територій якісними автошляхами вздовж туристичних маршрутів: «У серці України» (домінантний об’єкт «Географічний Центр України», Добровеличківський район), «Золотими стежками Ексампею» (домінантний об’єкт – заповідник культури скіфського періоду «Сакральний Центр Великої Скіфії», Новоукраїнський район), «Земля Корифеїв» (домінантні об’єкти – філія обласного краєзнавчого музею – заповідник-музей І.К. Тобілевича (Карпенка-Карого) «Хутір-Надія», музейно-природний заповідник «Тобілевичі», с.Арсенівка, Новомиргородський район).

Термін виконання – до 1 січня 2013 року

 

Онуфріївської (балим С.О.), Долинської (Кащеєвій Л.В.) райдержадміністрацій, виконкомам Кіровоградському (Чорній Н.М.) та Знамянському (Заточній О.І.) міських рад - здійснити організаційну роботу щодо сприяння розбудові популярних туристичних комплексів: «Кіровоградській дендропарк», «Кіровоградщина авіаційна», «Онуфріївський дендропарк», «Дендропарк ім. М.Давидова»,   «Веселі Боковеньки», «Знам’янська бальнеологічна здравниця».

     Термін виконання 1 січня 2013 року

 

5. Відділам управління (Ткаченко Н.О., Бабенку О.О.,                    Олєнніковій О.М.), групі по технічному нагляду за капітальним будівництвом та ремонтом бюджетних установ та організацій при управлінні культури і туризму облдержадміністрації (Щербак С.В.), директорам закладів культури і мистецтв обласного підпорядкування, начальникам відділів (управлінь) культури і туризму райдержадміністрацій (міськвиконкомів) спрямувати роботу закладів, установ та організацій – спрямувати діяльність закладів культури області для виконання основних завдань Програми «Центральний регіон – 2015» у   2012 році, зокрема на:

реалізацію обласної програми розвитку хореографії;

розробку та затвердження програм розвитку театрального мистецтва Кіровоградщини, «Клубний автобус» та розвитку туризму на Кіровоградщині;

відзначення 130-ої річниці від дня заснування театру корифеїв;

введення в експлуатацію Театру Кропивницького та обласного краєзнавчого музею;

вжиття заходів щодо покращення матеріально-технічної бази закладів культури області, у т.ч. впровадження альтернативних видів опалення;

подальша популяризація туристичного потенціалу області у всеукраїнському та міжнародному медіапросторі;

пожвавлення роботи щодо розбудови об’єктів туристичної інфраструктури (придорожній сервіс, стоянки автотранспорту, кемпінгові зони)   за основними маршрутами;

сприяння суб’єктам туристичної діяльності у розвитку різновидів культурно-пізнавального, лікувально-оздоровчого, рекреаційного туризму;

    проведення низки брендінгових міжнародних, всеукраїнських та обласних фестивальних заходів та інших культурно-мистецьких акцій, що сприятиме утвердженню позитивного іміджу Кіровоградщини на міжнародному і загальнодержавному рівні.


Створено : 06/11/2012 @ 12:55
Оновлено : 06/11/2012 @ 12:55
Категорія : Про стан галузі культури
Сторінка проглянута 354 раз


Передпроглядання друку  Передпроглядання друку     Версія для друку  Версія для друку